Kompleksowa rehabilitacja musi rozpocząć się od pełnej i dogłębnej diagnostyki całego ciała. Nasi fizjoterapeuci, poza ogromnym doświadczeniem, w dziedzinie terapii i projektowania wkładek, są również znakomitymi diagnostami. Aby ocenić w czym leży główny problem pacjenta wywołujący jego dolegliwości, zaczynamy od diagnostyki posturalnej.

Pacjent znajdujący się na podoskopie jest przez fizjoterapeutę oceniany pod względem symetrii ciała i ustawienia poszczególnych jego segmentów względem siebie. Po ustaleniu, w czym może leżeć problem, fizjoterapeuta może wykonać szereg testów funkcjonalnych oraz napięciowych mających na celu jeszcze precyzyjniejsze określenie diagnozy.

badanie aparatu ruchu SzczecinBardzo ważnym narzędziem diagnostycznym pomagającym odpowiedzieć na pytania o stan pacjenta oraz pozwalającym obiektywnie prześledzić proces terapeutyczny aparatu ruchu jest mata pedobarograficzna oraz czujnik wiva science. Mata, badając sposób w jaki stopy pacjenta zachowują się w podczas stania (badanie statyczne) oraz chodu ( badanie dynamiczne) daje fizjoterapeucie dodatkowe dane, co do funkcjonowania ciała pacjenta. Pozwala również podjąć decyzję, co do zasadności wdrożenia wkładek indywidualnych i pomaga w ich precyzyjnym projektowaniu tak, aby jak najlepiej sprawdzały się u konkretnego pacjenta, dla którego są wykonywane.

Czujnik Wiva science natomiast, pozwala na badanie zakresów ruchomości poszczególnych stawów, nie pozostawiając wątpliwości co do prawidłowości ich funkcjonowania. Ale czujnik to również dynamiczne badanie ruchomości miednicy podczas chodu, czyli protokół walk. Dzięki niemu wiemy jak miednica oraz kończyny dolne pracują podczas chodu, co często jest kluczowe w poszukiwaniu źródła dysfunkcji.

Po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki, fizjoterapeuta może zaplanować przebieg rehabilitacji. Decyduje wtedy również, czy potrzebne będą wkładki bądź inne zaopatrzenie medyczne aby zmaksymalizować efekt terapeutyczny i jak najszybciej pozbyć się dolegliwości.

Jak przygotować się na diagnostykę?

– Warto zabrać ze sobą wyniki badań RTG, tomograf, wyniki krwi.
– Przypomnij sobie o przebytych poważniejszych urazach, hospitalizacjach, operacjach- nie tylko związanych z  aktualnymi dolegliwościami.
– Bądź przygotowany na prośbę fizjoterapeuty o rozebranie się do bielizny- do oceny posturalnej musi on zobaczyć całe ciało pacjenta.
– Jeśli masz pytania co do przebiegu badania bądź jego wyników- pytaj- jesteśmy po to aby rozwiać wszelkie wątpliwości i pomóc zrozumieć naturę problemu.

Tagi : badanie aparatu ruchu Szczecin, badanie podoskopem, mata pedobarograficzna

Badanie aparatu ruchu ⭐⭐⭐⭐⭐

Ocena 5/5
Głosów 28